Tak wielu kolekcjonerów w obecnych czasach poszukuje perełek w postaci porcelany czy szkła dekoracyjnego z czasów PRL-u. Trendem na całym świecie stały się przedmioty na co dzień używane przez nasze babcie w dawnych czasach. Wiele osób oszalało na punkcie ponadczasowych pamiątek takich jak szkło kolorowe dekoracyjne.

Miniona epoka ma nam do zaoferowania wiele skarbów, znaleźć je możemy w schowkach i szafach po naszych prababciach. Unikatowe i kolekcjonerskie antyki warte są każdej ceny. Kiedyś, gdy nie było niczego na półkach w sklepach, a nagle coś się pojawiło, ludzie kupowali na zapas, bo za chwile mogło tego już nie być.

Stare szkło kolorowe

Dla młodych ludzi przedmioty z czasów PRL są czymś, czym można się pochwalić przed znajomymi, że jest się ich posiadaczem. Kto z nas nie będzie się szczycił, gdy przyjdą znajomi, a na komodzie będzie stało szkło kolorowe z PRL-u. Nie ważne, że polowaliśmy na nie od ładnych paru miesięcy. Ważne, że już jest w naszym posiadaniu.

Szkło to delikatna sprawa i niewielu ludzi potrafi w pełni ocenić jego dokładnej wartości. Te produkty szklane wytwarzane w czasach PRL-u, całe wzornictwo, jak i rodzaje- nie mamy niestety do tego wglądu. Dlatego tak wiele osób nawet nie ma świadomości, jaką wartość ma ich szkło kolorowe, jaka jest jego cena. Taki rodzaj szkła miał spełniać nie tylko funkcje dekoracji, ale również był użytkowany na co dzień. Były nimi na przykład kolorowe oraz ciężkie, wykonywane ręcznie różne naczynia na słodkości, różnobarwne wazony, które doskonale prezentowały się nawet z jednokolorowymi kwiatami czy też kolorowe rybki. Szare czasy młodości naszych rodziców lub dziadków były ubarwiane właśnie poprzez posiadanie kolorowych wyrobów z hut szkła.

Historia lubi się powtarzać, tylko niestety teraz nie można kupić takich cudów w sklepach. Można je dostać na kramach ze starociami lub też w antykwariatach, które specjalizują się w skupowaniu antyków i staroci z dawnych lat.

Kto z naszych rodziców spodziewałby się, że szkło kolorowe PRL będzie miało swoje drugie życie. W najśmielszych snach nikomu nie przyszłoby do głowy, aby przechowywać swoje skarby dla potomności. Unikalność każdego produktu wykonanego ze szkła ma nie tylko wartość sentymentalną, ale przypomina o niezbyt dobrych czasach dla naszego kraju. A gdyby nasze babcie dowiedziały się, że teraz te antyki warte są ich miesięczne wynagrodzenie, to zapewne by w to nie uwierzyły. Niby tylko szkło, a ile wspomnień i ile radości z jego posiadania.